The Governing Body

 

Name & Contact

GOVERNOR/COMMITTEES

Business Interest

Date of Appointment

Term of Office

Derek Goddard

 

LA Governor (Chair)

Resources Committee (Chair)

Nil

01.04.2021

4 years

Gordon Hutchinson

 

Co-Opted Governor (Vice Chair)

Resources Committee

Nil

21.06.2018

4 years

Sarah Carrington

 

Co-Opted Governor

Teaching & Learning Committee

Responsible for : GDPR; Careers

Partner – Vice Chair Healthwatch Enfield

21.06.2018

4 years

Olivia Portlock

 

Co-Opted Governor

Resources Committee

Metropolitan Police – Police Officer Schools

27.06.2019

4 years

Avril Rattner

 

Co-Opted Governor

Teaching & Learning Committee

SIP Governor

Nil

27.06.2019

4 years

Danny Bryant

 

Co-Opted Governor

Teaching & Learning Committee

Vice Principal – Burlington Danes Academy

29.11.2019

4 years

CLLR. Kate Anolue

 

Co-Opted Governor

Resources Committee

Councillor of London Borough of Enfield

29.01.2021

4 years

CLLR. Hass Yusef

 

Co-Opted Governor

Teaching & Learning Committee

Councillor of London Borough of Enfield

17.06.2021

4 years

Catherine Goodwin

 

Parent Governor

Teaching & Learning Committee (Chair)

Responsible for:  Safeguarding, SEN; NQT; LAC

Head of School at West Lea School

27.06.2019

4 years

Celeste Fay

Headteacher

Resources Committee

Teaching & Learning Committee

Nil

01.06.2018

N/A

 

Simon Bolden

 

Staff Governor

Responsible for: Health & Safety

Nil

16.05.2021

4 years

Judith Hunt

 

Associate Governor

School Business Manager

Nil

NA

Documents

Page Downloads Date  
Orchardside Governors Annual Statement and Impact Report 2020 2021 16th Sep 2021 Download
Governors Attendance List Sept 2020 to June 2021 16th Sep 2021 Download
Your browser is out-of-date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

×